DUÁLIS KÉPZÉS a Neumann János Egyetemen
A duális képzés kivételes lehetőség arra, hogy 18 évesen „pályára állítsd" magad. A képzéstípus lényege, hogy a cégek a szakember-utánpótlás érdekében bekapcsolódnak az oktatásba így az elméleti képzést magas szintű, naprakész és folyamatos gyakorlattal egészítik ki. Az országban először az – akkor még Kecskeméti Főiskola, ma már – Neumann János Egyetem vezette be 2012-ben, így az első duális hallgatók 2016. februárban kapták kézhez diplomájukat elsőként az országban. A képzés bevezetőjeként az évek során szerzett duális képzési tapasztalataink nyújtotta előnyünkkel az ország élén állunk mind hallgatói létszámban mind pedig partnervállalataink számában.
Mit kell tudnod feltétlenül a duális képzésről?
A duális hallgatók
- már a tanulmányok kezdetétől egyszerre az intézmény nappali tagozatos hallgatói és egy cég munkavállalói hallgatói munkaszerződéssel
- 7 félév alatt teljesítik a diploma megszerzéséhez szükséges intézményi követelményeket és a cég képzési programját is
Miért jó ez neked?
- A legjobb gyakorlati szakemberektől tanulhatsz vállalati környezetben
- A szorgalmi időszakban ugyanolyan főiskolás vagy, mint a nem duális hallgatók
- A juttatások segítenek az anyagi önállóság megteremtésében
- Ha jól teljesítesz, a végzés után állásajánlatra számíthatsz
És akkor mi a DE?
- A cégeknek tanulni és teljesíteni akaró hallgatókra van szüksége
- A duális hallgatóknak a mintatanterv szerint kell haladniuk
- A nyári vakáció helyett a hallgatók szabadságot kapnak
- A vizsgaidőszakot a duális hallgatók a cégnél töltik
Ebből a filmből könnyen tájékozódhatsz a duális képzés lényegéről. A képzéstípust a Kecskeméti Főiskola vezette be, de Neumann János Egyetemként is ugyanolyan fontos az intézmény számára a duális képzés.
A DUÁLIS KÉPZÉS MINDEN RÉSZTVEVŐNEK ELŐNYÖS
Miért előnyös Neked?
- Már egyetemi éveid alatt vállalati gyakorlatot szerezhetsz, a legjobb gyakorlati szakemberektől tanulhatsz, s ezt később az önéletrajzodban is feltüntetheted, vagyis a végzés után pályakezdő leszel szakmai gyakorlattal.
- Havi juttatást kapsz a cégtől. Ez a törvény szerint hetente minimum a minimálbér 15 %-a, vagyis havi szinten kb. a minimálbér 60 %-a, de az egyes cégek adhatnak ettől többet is, ill. teljesítmény függvényében emelkedhet a díjazás. Ezen kívül esetenként egyéb juttatások is járhatnak, útiköltséget is téríthetnek és szállást is biztosíthatnak. Fontos, hogy a céges juttatásokat egész évben kapod, vagyis az egyetemen töltött tanulmányi időszakok alatt is.
- A céges juttatásokon kívül természetesen Neked is jár tanulmányi ösztöndíj vagy szociális támogatás, ha azokra tanulmányi eredményed, ill. szociális helyzeted alapján jogosult vagy.
- Ha jól teljesítesz, szinte biztos a cég állásajánlata végzés után. Németországban a duális képzésben végzők 85 %-a marad a cégnél.
- Ha a végzés után kapsz jobb ajánlatot, nincs kötelezettség arra, hogy a tanulmányi idő alatt kapott juttatást visszafizesd a cégnek, mert a hallgatói munkaszerződés a diploma kézhez vételéig tart.
Ugyanakkor szem előtt kell tartanod:
- A cégeknek motivált, tanulni és teljesíteni akaró hallgatókra van szüksége.
- Aki csak átvészelni szeretné az egyetemi éveket, ne válassza a duális típusú képzést.
- A duális hallgatók időbeosztása szorosabb, tehát jobban kell gazdálkodnod az időddel.
- A cégek elvárják a mintatanterv szerinti haladást, vagyis azt, hogy minden tantárgyat akkor teljesíts, amikor a tantervben szerepel. Az egyes cégek ezen kívül is támaszthatnak elvárásokat a tanulmányi eredménnyel kapcsolatban. Az elvárásokról minden esetben tájékozódj a kiválasztott cégnél.
- Nincsenek hosszú „vakációk”, ugyanúgy nyári szabadságot kapsz (kb. 2 hét - 1 hónap) a cégtől, mint a dolgozók.
- A vizsgaidőszakok majdnem olyanok, mint egy levelező hallgató számára, mert közben a cégnél dolgozol. Persze a cégek segítenek, hogy minél sikeresebben letehesd a vizsgáidat. A duális hallgatók igyekeznek év közben ún. megajánlott jegyeket szerezni. Ebben a esetben már nem kell vizsgázni az adott tárgyból.
Miért előnyös a cégeknek?
- „Kinevelhetnek” olyan mérnököket, akik már tanulmányi idejük alatt jól megismerik a vállalat működését, elsajátítják a speciális ismereteket – a végzés után nem kell képezniük a frissdiplomást.
Miért előnyös az egyetemnek?
- Még inkább gyakorlatorientálttá válik a képzés.
- A végzősök kitűnően megfelelnek a munkaerőpiacon.
- A beiskolázási körzet nő, mert a duális képzés kedvéért eljönnek a hallgatók az egész országból.
- Többen kerülnek be jobb eredménnyel az egyetemre főiskolára, mert a cégek kiválasztása jól működik.
- Erősödnek az egyetem vállalati kapcsolatai.